Lenovo TAB A8-50 sa oplatí kúpiť

Tento tablet ma osobne veľmi prekvapil. Očakával som bežné lacné zariadenie s pomalými reakciami, ale presný opak bol pravdou. V skutočnosti ide o sympatický tablet s krásnym displejom a svižným prostredím Android. Parametre Displej: 1200×800 pixelov, TFT LCD, 8 palcová (203 mm) uhlopriečka; Systém: Android 4.2.2 Jelly Bean (s aktualizáciou na 4.4 KitKat) + softvér… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 1. októbra 2014
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Tento tablet ma osobne veľmi prekvapil. Očakával som bežné lacné zariadenie s pomalými reakciami, ale presný opak bol pravdou. V skutočnosti ide o sympatický tablet s krásnym displejom a svižným prostredím Android.

Parametre

Displej: 1200×800 pixelov, TFT LCD, 8 palcová (203 mm) uhlopriečka;

Systém: Android 4.2.2 Jelly Bean (s aktualizáciou na 4.4 KitKat) + softvér od Lenovo;

Výkon: 1,2 GHz 4-jadrový procesor ; grafický procesor Mali-400;

Pamäte: 1 GB RAM, 16 GB ROM (12 GB pre vás), microSD karta (max. 32 GB), cloud;

Webkamera: 2 Mpx fotky (1600×1200 px), VGA video (640×480 pixelov)

Fotoaparát/kamera: 5 Mpx, Full HD video (30fps), chýba zaostrovanie

Konektivita: 3.5mm, microUSB, Bluetooth, Wi-Fi, GPS, FM RDS, 2G, 3G

Cena: cca 145 EUR

Zhodnotenie autora

Tablet Lenovo TAB A8-50 je síce predstaviteľ nižšej triedy tabletov, má však pevné telo, krásny displej a svižné reakcie. Systém Android síce v úprave od Lenovo nevyzerá práve najmodernejšie, dá sa však ľubovoľne upraviť. Keď sa rozhodujete, či kúpiť alebo nekúpiť tento tablet, určite vám jeho kúpu odporúčame. Budete s ním spokojní aj vtedy, keď si chcete na tablete občas zahrať náročnejšiu hru. Osobne nesmierne oceňujem dobrý zvuk nesúsi sa z tabletu a kompaktné rozmery, vďaka ktorým som ho mohol nosiť aj menšej pánskej taške cez rameno.

Displej

Displej je jednoznačne to najpodstatnejšie, na základe čoho sa ľudia rozhodujú o kúpe konkrétneho tabletu. Keď sú v predajni dva tablety, jeden všeobecne horší a druhý lepší, ale s menej kvalitným displejom, ľudia sa rozhodnú práve pre prvý-horší tablet. Dobrou správou je, že Lenovo v tejto malej súťaži zvíťazí tak či onak. Je dôkazom, že aj lacný tablet za približne 150 eur môže mať krásny obraz. Ten má rozlíšenie 1200×800 pixelov, teda širokouhlé Full HD. Technológia obrazu TFT LCD je síce o niečo horšia, než také IPS (LG, Apple) alebo AMOLED (Samsung), v interiéri má však pekný jasný obraz a v exteriéri je stále celkom dobre čitateľný.

Kryty, telo, materiály, konštrukcia

Lenovo na svojom lacnom tablete popracovalo a doprialo mu veľmi kvalitné telo. Zadný kryt je plochý, so zaoblenými hranami, je nositeľom loga výrobcu a šošovky fotoaparátu. Žiadny blesk a ani reproduktor. Tento zadný kryt dokonca ani nedáte zo zariadenia dole, všetky sloty a konektory sú totiž po bokoch tabletu. Predný kryt je tvrdý plast, ktorý chráni displej pred poškodením, jeho odolnosť som však nijak zvlášť netestoval. Môžem sa však priznať, že po 2 týždňoch proaktívneho používania som na displeji nespôsobil ani jeden škrabanec – a to som s tabletom nenarábal práve najšetrnejšie. Môj subjektívny dojem z konštrukčného prevedenia tabletu je veľmi pozitívny a pokojne by som ho posunul na pozíciu vzoru pre ostatných výrobcov lacných tabletov.

Výkon, pamäte, Android s vylepšením

Keď sa prvýkrát oboznámite s prostredím tabletu, tak si poviete: „No tak toto teda nie.“

Je pravda, že Lenovo mohlo viac dbať na vizuálnu stránku jeho „vylepšenia“ systému Android Jelly Bean. Namiesto toho, aby sa sústredilo na moderný flat alebo minimalizmus, rozhodlo sa naďalej využívať dizajnové a grafické prvky známe skôr z Androidu 2.2. Tie šedé gradienty v pozadiach tlačidiel vyzerajú skrátka hrozne.

Našťastie, máme do činenia so systémom, ktorý je zrejme tým najprispôsobiteľnejším na svete. Android je možné buď nastaviť do východzieho vizuálu, prípadne mu dopriať celkom zadarmo celkom nový vzhľad. Takémuto typu vylepšení sa venujeme v seriáli VYLEPŠUJEME ANDROID.

Napriek počiatočnému nemilému prekvapeniu je príjemným zistením, že tablet funguje veľmi rýchlo a spoľahlivo. Procesor má 4 jadrá taktované na frekvenciu 1,3 gigahertzov a spolu s operačnou pamäťou RAM 1 GB a grafickým procesorom Mali-400 dáva dokopy výborný základ pre väčšinu činností, ktoré od tabletu očakáva nový majiteľ. Nebudem zaťažovať technickými detailami – tablet funguje veľmi dobre, rýchlosťou síce nikdy nedosiahne na úroveň Apple iPad mini, avšak za túto cenu sa to ani nedá očakávať. S Lenovom A8-50 si zahráte aj 3D hry, prezriete Full HD filmy a bez nervov prehliadnete náročné webstránky.

Pamäť zariadenia má kapacitu 16 gigabajtov, ale 4 z nich zaberá samostný systém Android a ďalší softvér od výrobcu. Reálne tak máte k dispozícii veľmi dobrých 12 gigabajtov, ďalšie gigabajty na pamäťovej karte microSD a ešte ďalšie na prípadných cloudových službách Google Drive, Dropbox a iných.

Fotoaparát a webkamera

Fotoaparát a webkamera určite nepatria medzi silné stránky tohto tabletu. Osobne, ako aktívny používateľ smartfónov a tabletov, nekladiem týmto veciam priveľkú dôležitosť. S tabletom napokon nebudete fotiť momentky. A pri webkamere stačí, aby cez deň zaznamenala pekný obraz a aby aj večerný videohovor nebol priveľmi tmavý. Po tejto stránke je tablet od Lenova tak akurát, ale opäť – neočakávajte, že by sa čo i len priblížil k Apple iPad mini, s ktorým by mohol byť vďaka svojej veľkosti porovnávaný.

Zvuk DOLBY Digital

Tablet Lenovo TAB A8-50 sa pýši logom DOLBY DIGITAL na zadnom kryte. To znamená, že tablet obsahuje mierne nadpriemerný reproduktor a softvér DOLBY, ktorý aktívne vylepšuje kvalitu prehrávanej hudby. Aj napriek tomu by ste však nemali mať prehnané nároky. Samotný reproduktor je iba jeden (i keď sa tablet tvári, že má stereo), je hlasný, hlučný a aj hlbšie zložky zvuku podáva prekvapivo dobre, avšak pri vyššej hlasitosti rezonuje a výšky významne prevyšujú basy.

Po pripojení slúchadiel však budete veľmi radi, že ste si vybrali práve tento tablet. Pri každom prehrávaní hudby, videa alebo aj pri hraní hry je aktívny softvér DOLBY, ktorý umožňuje veľmi podrobné nastavenie zvuku. Prítomný je viacrežimovný ekvalizér, niekoľko typov imitácií ozvučenia (štúdio, divadlo, obývačka, slúchadlá), funkcie zdôraznenia basov alebo hlasu a podobne.

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 1. októbra 2014
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.