Slovenskí študenti predviedli svojho olympijského robota pred novinármi a ministerkou Lubyovou

Tlačová správa – Už len pár dní ostáva do začiatku medzinárodnej robotickej súťaže mladých talentov FIRST Global v Mexiku. Slovenský tím zložený z pätice nadaných stredoškolákov už kompletne dokončil robota Aurela a študenti sú tak plne pripravení odcestovať a ísť reprezentovať našu krajinu. Jeho dizajn a funkcionalitu dnes predstavili na tlačovej konferencii, na ktorú ich prišla… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 10. augusta 2018
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Tlačová správa – Už len pár dní ostáva do začiatku medzinárodnej robotickej súťaže mladých talentov FIRST Global v Mexiku. Slovenský tím zložený z pätice nadaných stredoškolákov už kompletne dokončil robota Aurela a študenti sú tak plne pripravení odcestovať a ísť reprezentovať našu krajinu. Jeho dizajn a funkcionalitu dnes predstavili na tlačovej konferencii, na ktorú ich prišla podporiť aj samotná ministerka školstva Martina Lubyová. 


Druhý ročník prestížnej robotickej olympiády FIRST Global sa uskutoční už 15. – 18. augusta v ďalekom Mexiko City. Ešte pred odchodom za veľkú mláku predstavili ambiciózni študenti Martin, Adam, Viliam, Tomáš a Oliver spolu s ich mentorom Adamom Kuklom médiám súťažného robota Aurela. Po fyzickej stránke je už celkom hotový, otestovaný a pripravený zabojovať v Mexiku o čo najlepšie umiestnenie.

Študenti so svojím robotom Aurelom predvádzajú jeho funkčnosť ministerke školstva Martine Lubyovej (foto: agentúra)


Na konferencii predviedli ako funguje a vysvetlili, čo bude jeho úlohou na tohtoročnom FIRST Global. „Na súťaži uvidíme stovky krajín z rôznych kútov sveta a každá príde s vlastným originálnym robotom, ktorého si jednotlivé tímy sami navrhli a skonštruovali. Každá krajina má na stavbu robota rovnaké komponenty, no napriek tomu si musí nájsť vlastný spôsob, ako ho postaviť a spoločnými silami pri tom prekonať rôzne prekážky,“ hovorí člen slovenského tímu Viliam.


Príprava robota trvala študentom necelé tri mesiace, počas ktorých bola kľúčová vzájomná spolupráca, komunikácia a efektívne zadelenie úloh pre jednotlivých členov tímu. Všetci naši reprezentanti patria medzi hviezdy národných a medzinárodných robotických súťaží, akou je napríklad FIRST Lego League.


Cieľom občianskeho združenia FIRST Global Slovakia, ktoré zastrešuje slovenský tím, je prostredníctvom tejto robotickej olympiády motivovať mladých ľudí a popularizovať vzdelávanie v oblasti vedy a techniky. K veľkej podpore talentov slovenských stredoškolákov sa hlási aj ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá si myslí, že na mladých šikovných a cieľavedomých ľuďoch je postavená naša budúcnosť. „Je dôležité, aby Slovensko nezmeškalo rozbehnutý vlak v rámci robotizácie. Ministerstvo školstva plne podporuje talentovaných a šikovných študentov, chceme, aby zostávali na Slovensku, aby sa v našej krajine podporovala veda. Je potrebné podchytiť potenciál týchto nadaných ľudí už v mladom veku.“
Spolu s ďalšími tímami z vyše 150 krajín z celého sveta budú študenti vybraných slovenských škôl plniť tohtoročnú globálnu výzvu. Tou je „Energy Impact“, teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie. Slovenský tím ju odlieta do Mexiko City zdolať už túto nedeľu 12. augusta.


FIRST Global Slovakia a cestu národného tímu do Mexico City tento rok podporujú:

Hlavný partner:
ENERGOCHEMICA TRADING a.s., ktorá je súčasťou skupiny ENERGOCHEMICA

Partneri:
Deltech, a.s. | Sirius, n.o. | Evanjelická spojená škola, Liptovský Mikuláš
Mesto Liptovský Mikuláš, AF-CAR, s.r.o., WEGA LH, s.r.o., WANAKA education, s.r.o. , Jazyková škola Kronelingua, MK alarm, s.r.o.
Podporovatelia:
Nadácia Pontis a Nadačný fond Telekom | BSK | Gymnazium M. Rufusa, Žiar nad Hronom
Individuálni darcovia cez portál Darujme.sk.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 10. augusta 2018
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.