Slovenský tím sa intenzívne pripravuje na robotickú olympiádu v Mexiku, robot už má aj oficiálne meno

Veľkolepá medzinárodná robotická olympiáda FIRST Global sa nezadržateľne blíži. Pätica talentovaných stredoškolákov spolu s ich mentorom Adamom Kuklom pôjdu v polovici augusta reprezentovať našu krajinu do Mexika. Robotická stavebnica konečne dorazila a tím už budúcemu robotovi vymyslel aj netradičné meno – Aurel. Kým sa nechali inšpirovať? Naši chalani patria medzi hviezdy národných a medzinárodných robotických súťaží akou je… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 6. júna 2018
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Erik Stríž je recenzentom produktov všetkého druhu. Testuje autá pre auto motor a šport a elektroniku pre 3Digital.sk.

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Veľkolepá medzinárodná robotická olympiáda FIRST Global sa nezadržateľne blíži. Pätica talentovaných stredoškolákov spolu s ich mentorom Adamom Kuklom pôjdu v polovici augusta reprezentovať našu krajinu do Mexika. Robotická stavebnica konečne dorazila a tím už budúcemu robotovi vymyslel aj netradičné meno – Aurel. Kým sa nechali inšpirovať?

Naši chalani patria medzi hviezdy národných a medzinárodných robotických súťaží akou je napríklad FIRST Lego League. Slovenský tím má za sebou úvodné stretnutie v Žiari nad Hronom, kde začali vymýšľať dizajny na funkcie robota a čakali už len na príchod samotných robotických komponentov. Tie si už študenti so svojim mentorom po prvý raz otvorili v priestoroch AeroMobilu, a práve tam sa spoločne dohodli na nezvyčajnom mene robota. Minulý rok sa súťažný robot volal Vianočka, tento rok sa tím inšpiroval Aurelom Stodolom, známym vedcom svetového formátu, strojným inžinierom a konštruktérom. „Venoval sa vývoju parnej turbíny, ktorá sa dodnes používa v elektrárňach. Bol veľkým slovenským vedcom a keďže pole jeho pôsobnosti úzko súvisí s témou tohtoročnej výzvy FIRST Global, rozhodli sme sa dať nášmu zostrojenému robotovi meno Aurel,“ vysvetľuje mentor tímu Adam Kukla.

Slovensko je krajinou veľkých vynálezcov a FIRST Global vedie ľudí k tomu, aby prichádzali s novými a originálnymi nápadmi, nebáli sa vyvinúť niečo, čo môže byť prospešné pre spoločnosť či životné prostredie. „Rozvoj vedy a techniky vždy bol a stále je v našej krajine naozaj dôležitý a takouto formou chceme upozorniť na to, že Slovensko si aj účasťou na robotickej súťaži udržiava túto tradíciu,“ dopĺňa Kukla.

Výzva tohto ročníka FIRST Global sa dá jednoducho odvodiť z hernej disciplíny „Energy Impact“. Cieľom je upozorniť na dopady rôznych spôsobov výroby energie, a práve to je podstatou hry – tímy aliancie sa budú pokúšať o výrobu energie. Budú však musieť čeliť viacerým obmedzeniam. K dispozícii budú mať veterné turbíny (každá aliancia môže aktivovať len jednu), solárne panely (ťažko sa získavajú a umiestňujú) a tepelné elektrárne (limitujúcim faktorom je vyčerpateľnosť zdrojov). Veľmi dôležitá bude spolupráca – tímy si budú môcť navzájom posúvať svoje možnosti pri výrobe energie a v prípade, že sa dokážu dohodnúť, dosiahnu vyšší zisk. „Jedine analýza výhod a nevýhod jednotlivých spôsobov výroby energie, ich dopady na ekonomiku, spoločnosť, životné prostredie a spolupráca krajín pri hľadaní efektívnejších energetických riešení nás vedia posunúť vpred,“ uzatvára mentor tímu.

Slovenský tím začal spolupracovať aj s mladým slovenským youtuberom Jurajvie, ktorý postuje náučné videá a odpovedá na náročné vedecké otázky. Tento týždeň už zverejnil video, kde hovorí o rôznych zdrojoch energie a o FIRST Global.

Päticu nesmierne šikovných chalanov a ich pokroky v stavbe, dizajne a programovaní robota Aurela, je možné každý týždeň sledovať na facebookovej stránke občianskeho združenia FIRST Global Slovakia. Zároveň je možné náš slovenský tím finančne podporiť cez jeho kampaň na darujme.sk.

Informácie o tomto príspevku

Vydané 6. júna 2018
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.