Tretina online spoločností v Európe čelí DDoS útokom

Podľa prieskumu Kaspersky Lab a B2B International každá tretia firma v Európe (konkrétne 32%), poskytujúca svoje služby cez internet, sa stretla za posledných dvanásť mesiacov s DDoS útokom na svoje online služby. Výsledky prieskumu ukazujú, že DDoS útoky (Distributed-Denial-of-Service) nie sú v online svete ojedinelým incidentom. Podľa štatistík spoločnosti Kaspersky Lab za prvý štvrťrok 2015,… Prečítať celé
Informácie o tomto príspevku

Vydané 3. júla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Podľa prieskumu Kaspersky Lab a B2B International každá tretia firma v Európe (konkrétne 32%), poskytujúca svoje služby cez internet, sa stretla za posledných dvanásť mesiacov s DDoS útokom na svoje online služby. Výsledky prieskumu ukazujú, že DDoS útoky (Distributed-Denial-of-Service) nie sú v online svete ojedinelým incidentom.

Podľa štatistík spoločnosti Kaspersky Lab za prvý štvrťrok 2015, uskutočnili kyberkriminálnici celosvetovo viac ako 23 tisíc DDoS útokov. Cieľom takýchto útokov na weby spoločností je blokovať prístup používateľov k online službám cestou zahltenia internetových serverov množstvom falošných požiadaviek. Keďže začať DDoS útok je dnes pomerne jednoduché a lacné, môže tak urobiť v podstate ktokoľvek. Na internete je možné bez problémov nájsť niekoho, kto dokáže takýto útok zrealizovať, pričom platba virtuálnou menou navyše umožňuje objednávateľom skryť svoju identitu. V ohrození sa tak môže ocitnúť akákoľvek firma, ktorá má konkurenta.

Podľa celosvetových dát, trpia útokmi DDoS v najväčšej miere IT spoločnosti, pričom 49% respondentov z tohto odboru uviedlo, že za posledný rok aspoň raz čelili DDoS útoku. Spoločnosti s príjmami z nepretržitých online služieb (napríklad online nakupovanie, online médiá, a pod.) sa umiestnili tiež veľmi vysoko. Podniky zaoberajúce sa e-commerce alebo telekomunikáciami sa stretli s DDoS útokom v 44% prípadov a médiá v 42%. Medzi častejšie zasiahnuté spoločnosti patria s 39% aj finančné inštitúcie a banky.

Následky DDoS útoku závisia od  typu a doby trvania, ako aj oblasti činnosti a ďalších charakteristík napadnutej firmy. Prieskum ukázal, že v 13% prípadov spôsobí DDoS útok úplnú nedostupnosť stránok. Tento osud najčastejšie stretol weby mediálnych spoločností – skúsenosť s celkovým zablokovaním webových stránok má približne tretina (32%) z nich. Avšak aj vo chvíli, keď sa útočníkom nepodarí prístup používateľom k informáciám úplne zamedziť, ale len čiastočne zablokovať, nastáva vážny problém. Napríklad 29% respondentov uviedlo, že oni alebo ich používatelia čelili v dôsledku DDoS útoku problémom s vykonávaním online transakcií. Až 49%, respektíve 45%, podnikov z oblasti telekomunikácií a logistiky sa vyjadrilo, že tento problém je pre nich kľúčový.

DDoS útok môže navyše viesť k poškodeniu dobrej povesti firmy alebo vzniku právnych nárokov vyplývajúcich z nedodaných služieb. Spoločnosti by podľa analytikov mali už dopredu uvažovať o vhodných spôsoboch ochrany pred DDoS napadnutím tak, aby zabezpečili, že ich zákazníci budú mať nepretržitý prístup ku všetkým online službám.

„Dnes sa dá DDoS útok objednať naozaj jednoducho a lacno, bez akýchkoľvek kontaktov na hackerské podsvetie. Rozšírené používanie amplifikovaných útokov (tj. útokov prostredníctvom verejných serverov s nedostatočne zabezpečeným softvérom), znamená, že hackeri už nepotrebujú budovať obrovské botnet siete na to, aby mohli realizovať útok. Zároveň je možné ľahko nájsť na internete stránky ponúkajúce tento druh trestnej činnosti, a DDoS útok je tak k dispozícii za dostupnú cenu – už od 50 dolárov na deň a dá sa objednať anonymne. Inými slovami, útok si môže objednať takmer každý, či už je to konkurent, prepustený zamestnanec alebo len nahnevaný vlk samotár. A obeťou sa môže stať ktorákoľvek webová lokalita – od súkromného blogu až po veľký firemný server,“ vysvetľuje Eugene Vigovsky, vedúci tímu ochrany pred DDoS útokmi Kaspersky Lab.

Pokročilé technológie Kaspersky Lab na ochranu proti DDoS útokom sú integrované v riešení Kaspersky DDoS Protection. V okamihu, keď senzor zachytí DDoS útok, je celá prevádzka klienta presmerovaná na špeciálne zariadenie Kaspersky Lab, kde sa falošné požiadavky vyfiltrujú sofistikovaným individuálnym algoritmom. Tieto čistiace centrá sú monitorované analytikmi Kaspersky Lab, ktorí môžu v prípade potreby pozmeniť algoritmus, a to aj vo chvíli, keď už útok prebieha. Tento postup umožňuje vyhnúť sa preťaženiu webových služieb, a to aj pri sofistikovanom alebo dosiaľ neznámom type útoku.

Viac sa o možnostiach ochrany pred DDoS útokmi dočítate na stránkach spoločnosti Kaspersky Lab.

 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 3. júla 2015
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.