Zabezpečenie potrebujú aj moderné bionické protézy, s riešením prišiel Kaspersky Lab

Znie to ako sci-fi, ale aj protézy rúk a nôh možno kyberneticky napadnúť. Moderné bionické protézy sú sofistikované zariadenia s elektronikou, ktorú treba chrániť.
Informácie o tomto príspevku

Vydané 6. marca 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Podporíte distribúciu tohto obsahu?

Moderné technológie pomáhajú ľuďom v ich každodenných životoch, popri výhodách sa ale stretávame aj s nedostatkami vyplývajúcimi z neustáleho online pripojenia a všadeprítomnej elektroniky. Zásadnými inováciami prechádza aj pomerne marginalizovaný typ zariadení – protézy končatín. Sú to vysoko precízne a extrémne dôležité zariadenia, umožňujú telesne hendikepovaným ľuďom vykonávať činnosti, ktoré by bez protézy zvládali iba s ťažkosťami. Napríklad obyčajnú chôdzu, držanie pohára s nápojom, či dokonca viazanie šnúrok na topánkach.

Protézy sú vždy vyrábané na mieru a rozsah ich funkčnosti je daný ich technologickou vybavenosťou. Jednoduché mechanické protézy plnia štandardné nároky svojho majiteľa, moderné drahé protézy dokážu na prvý pohľad úplne nahradiť funkčnú končatinu. Vyspelejšie zariadenia sú napríklad kompletné exoskelety pre paralyzované osoby alebo invalidné vozíky s elektrickým riadením.

Ruka v ruke s vývojom týchto zariadení vyvstáva aj otázka ich kybernetickej bezpečnosti, ktorú sa už dnes rozhodla riešiť bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab.

Kaspersky Lab identifikoval nielen možné ohrozenia, ale aj zverejnil odporúčania, ako sa prípadným ohrozeniam vyhýbať.

Prečítajte si celú tlačovú správu na túto tému.

Tlačová správa – Experti spoločnosti Kaspersky Lab, ktorí skúmajú experimentálnu cloudovú infraštruktúru pre pokročilé bionické protézy, identifikovali niekoľko doteraz neznámych bezpečnostných problémov, ktoré by mohli umožniť tretej strane prístup, manipuláciu, krádež alebo dokonca vymazanie súkromných údajov z týchto zariadení. O svoje zistenia sa podelili s výrobcom Motorica, ruským špičkovým technologickým start-upom, ktorý vyvíja bionické protézy horných končatín.

Internet vecí už nie je len o pripojených inteligentných hodinkách alebo inteligentných domoch, ale týka sa aj pokročilých, komplexných a stále viac automatizovaných ekosystémov, medzi ktoré patria aj technológie v oblasti zdravotnej starostlivosti. Je možné, že v budúcnosti tieto technológie nebudú výlučne podpornými zariadeniami, ale budú bežne využívané, a to najmä takými spotrebiteľmi, ktorí budú chcieť rozšíriť schopnosti bežného ľudského tela prostredníctvom procesu kybernetizácie. Je preto dôležité, aby boli akékoľvek bezpečnostné riziká, ktoré by potenciálne mohli útočníci zneužiť, minimalizované, a to pomocou skúmania a hľadania riešení bezpečnostných problémov v súčasných produktoch a ich podpornej infraštruktúre.

Analytici spoločnosti Kaspersky Lab, ktorí sa zameriavajú na kyberbezpečnosť systémov priemyselného riadenia (ICS CERT), v spolupráci s firmou Motorica vyhodnocovali úroveň zabezpečenia testovacieho softvérového riešenia pre digitálnu protetickú ruku vytvorenú ruským start-upom. Samotné riešenie predstavuje vzdialený cloudový systém, rozhranie na monitorovanie stavu všetkých registrovaných biomechanických zariadení. Poskytuje tiež ďalším vývojárom súbor nástrojov na analýzu technického stavu zariadení, ako sú inteligentné invalidné vozíky alebo umelé ruky a nohy.

Prvotná analýza identifikovala niekoľko bezpečnostných rizík, ktoré zahŕňajú nezabezpečené http pripojenie, nesprávne operácie na danom účte a nedostatočné overovanie vstupov. Pri používaní protetickej ruky dochádza k prenosu dát do cloudového systému. Vzhľadom na nedostatky v zabezpečení môže útočník:

  • Získať prístup k informáciám o všetkých pripojených účtoch uchovávaných v cloude (vrátane prihlasovacích údajov a hesiel v nešifrovanom texte pre všetky protetické zariadenia a ich administrátorov)

  • Manipulovať, pridávať alebo odstraňovať takéto informácie

  • Pridať alebo odstrániť vlastných pravidelných a privilegovaných používateľov (s právami administrátora)

Motorica je špičková technologická, dôveryhodná a sociálne zodpovedná spoločnosť zameraná na riešenie problémov, ktorým čelia ľudia s telesným postihnutím. Keďže sa firma pripravuje na rast, chceli sme jej pomôcť, aby v rámci zabezpečenia implementovala správne bezpečnostné opatrenia. Výsledky našej analýzy sú varovným signálom, že bezpečnostné prvky musia byť zakomponované do nových technológií už od samého začiatku. Dúfame, že ďalší vývojári pokročilých pripojených zariadení budú chcieť spolupracovať s bezpečnostným odvetvím s cieľom pochopiť a riešiť bezpečnostné problémy zariadení a systémov a pristupovať k bezpečnosti zariadení ako k neoddeliteľnej a nevyhnutnej súčasti ich vývoja,povedal Vladimir Dashchenko, bezpečnostný analytik spoločnosti Kaspersky Lab z tímu ICS CERT.

Nové technológie nám otvorili dvere do nového sveta bionických podporných zariadení. Pre vývojárov takýchto technológií je teraz veľmi dôležité spolupracovať s poskytovateľmi kyberbezpečnostných riešení. Vďaka tomu budú čo i len teoretické útoky na ľudské telo nemožné,poznamenal Ilya Chekh, výkonný riaditeľ spoločnosti Motorica.

Aby boli takéto zariadenia chránené, odporúčame firmám:

  • Oboznámiť sa s modelmi hrozieb a klasifikáciou zraniteľností pre príslušné webové technológie ako aj technológie internetu vecí, ktoré poskytujú odborníci z odvetvia, ako napríklad projekt OWASP IoT.

  • Zaviesť postupy vývoja pre zabezpečenie softvéru, ktoré sú založené na skutočnom životnom cykle. Použiť systematický prístup pri vyhodnocovaní existujúcich postupov bezpečnosti softvérov – napríklad OWASP OpenSAMM.

  • Zaviesť postup pre získavanie informácií o príslušných hrozbách a zraniteľných miestach s cieľom zabezpečiť riadnu a včasnú reakciu na akékoľvek incidenty.

  • Pravidelne aktualizovať operačné systémy, softvér aplikácií a zariadení a bezpečnostné riešenia.

  • Implementovať kyberbezpečnostné riešenia navrhnuté na analýzu sieťovej prevádzky, detekciu a zabránenie sieťovým útokom – na rozmedzí podnikovej siete a tiež na rozmedzí prevádzkovej siete.

  • Používať kyberbezpečnostné riešenie s technológiou detekcie anomálií pomocou strojového učenia (MLAD) na odhalenie odchýliek v správaní zariadení internetu vecí, ako napríklad včasné zistenie útoku, poruchy alebo poškodenia zariadenia.

Štúdia v plnom znení je dostupná na stránke Securelist.com.

Bionické technológie neustále napredujú vo vývoji, preto je dôležité preskúmať, aké bezpečnostné problémy by mohli obsahovať, aby ich bolo možné správne vyriešiť. Pre lepšie pochopenie toho, čo nám môže priniesť budúcnosť môžete naštíviť webovú stránku spoločnosti Kaspesky Lab Earth 2050 so zbierkou futuristických predpovedí.

O spoločnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou, ktorá na trhu pôsobí už vyše 20 rokov (od roku 1997). Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti voblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť Kaspersky Lab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti Kaspersky Lab zahŕňa komplexné riešenia voblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení aslužieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným aneustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie ariešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky Lab. 

Viac informácií nájdete na www.kaspersky.sk alebo www.kaspersky.com 

Informácie o tomto príspevku

Vydané 6. marca 2019
Zverejnil
Zdroj témy:
Titulná fotografia:

Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Pomôžte nám zdieľať tento obsah

Pokračujte na ďalší príspevok »



Závislosť na internete dokáže zničiť človeku život mnohorakými spôsobmi

  • Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.
  • Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí.
  • Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.
  • Za tento fakt vďačíme sociálnym sieťam a produktom, ktoré nabádajú spotrebiteľov nosiť si internet so sebou vo forme smartfónov, notebookov a tabletov.

    Budúcnosť softvérového dizajnu

  • V dnešnej dobe sa stal svet neporovnateľne menším a bežný zákazník neporovnateľne počítačovo zručnejším, než pred desiatimi rokmi.
  • Myslíte si, že za týmito vynálezmi stoja nadnárodné korporácie a ich riešenia stoja hromady peňazí? Možno budete veľmi prekvapení, že pravdou je presný opak.

    Moderné technológie a filantropia idú ruka v ruke

  • Funkčné protézy končatín pre deti z celého sveta z 3D tlačiarne, stavba domov z veľkých legových kociek a exoskeletony, ktoré ponúkajú možnosť chôdze aj pre ochrnutých.